WIJK AAN ZEE/IJMUIDEN - Op zaterdag 30 mei 2026 openen de bunkers langs de Nederlandse kust één dag gezamenlijk hun deuren voor het publiek tijdens Bunkerdag. Van Zeeland tot en met de Waddeneilanden zijn tussen 10:00 en 17:00 uur meer dan honderd bunkers te bezoeken. De sporen van de Tweede Wereldoorlog, vooral in de vorm van indrukwekkende betonnen bouwwerken zijn soms nauwelijks zichtbaar in het landschap. Ze vormen stille getuigen van een beladen en veelzijdige geschiedenis. Tijdens Bunkerdag komen de verborgen verhalen achter deze historische plekken tot leven.
Bunkerdag in Wijk aan Zee en IJmuiden
In Wijk aan Zee liggen maar liefst vijf verschillende bunkers die zeker het bezoeken waard zijn. In het duin liggen de manschappenbunker en de radarbunker, waarvan de antennekabels nog zichtbaar zijn. Beide bunkers zijn goed bewaard gebleven en tonen nog originele details. Ook de Duitse personeelsbunker geeft een unieke kijk in het verleden. Deze is volledig omgetoverd en ingericht als museum. Bezoekers kunnen hier dwalen door een ondergrondse loopgraaf van 60 meter lang en originele muurschilderingen bewonderen die goed bewaard zijn gebleven. Ook is de communicatiebunker op het terrein van Duinpark Paasdal en de Keukenbunker aan het Duinpad te bezichtigen.
Op de Dorpsweide worden diverse activiteiten georganiseerd. Zo zijn er zendamateurs aanwezig die demonstraties geven, of bekijk je de film “de Verborgen Grens”. Een legerkok maakt kleine gerechtjes klaar en ook is het de uitvalsbasis voor de historische voertuigen die bezoekers door Wijk aan Zee rondrijden.
Bunker Museum IJmuiden bestaat uit een flink complex onder de naam Wiederstandsnest 81. Tijdens Bunkerdag opent de Seehund Bunker, waar het wrak van de mini-duikboot te zien is. Er zijn hier heel veel bunkers te zien in dit complex. Het bunkermuseum bestaat 25 jaar en heeft allemaal leuke activiteiten. Er zijn verschillende re-enactmentgroepen die soldaten van toen uitbeelden en er staat diverse militaire voertuigen uit de Tweede Wereldoorlog. Ook is er een foodtruck/veldkeuken aanwezig.
In de torpedobunker werd de munitie voor de Schnellboote opgeslagen in een speciaal ontworpen bunker met wanden van 2,5 meter dik en een dak van zelfs 3 meter dik. Aan de binnenkant herken je nog maar weinig terug, maar tijdens Bunkerdag kun je een kijkje nemen in deze bunker. Er wordt een film vertoond met historisch beeldmateriaal dat het leven in Velsen laat zien na de capitulatie.
Verborgen verhalen en het thema Koude Oorlog
De elfde editie van Bunkerdag staat in het teken van de verborgen verhalen achter de bunkers. Verhalen die laten zien dat bunkers meer zijn dan betonnen restanten uit het verleden. Verhalen van soldaten die te maken kregen met moeilijke keuzes, of verhalen van omwonenden die ervaarden welke impact de bunkers hadden op het landschap.
In 2026 is het bovendien 35 jaar geleden dat de Koude Oorlog eindigde. Een periode waarin dreiging, spionage en angst heersten. Diversen Atlantikwall-bunkers kregen in deze periode een nieuwe rol. Tijdens Bunkerdag wordt niet alleen stilgestaan bij de oorsprong van de bunkers in de Tweede Wereldoorlog, maar ook bij hun betekenis in de decennia die hierna volgden. De verhalen achter de bunkers worden zichtbaar en tastbaar voor iedereen die nieuwsgierig is naar wat er schuilgaat achter het beton.
Bezoekers krijgen de kans om bunkers te betreden die normaal gesproken gesloten zijn voor publiek. Tijdens de rondleidingen vertellen gidsen over het dagelijks leven in en rond de bunkers, de militaire strategieën in de regio en de impact op de omgeving en haar bewoners. Op verschillende locaties brengen acteurs en historische voertuigen verhalen tot leven en zijn er exposities en filmvertoningen met uniek beeldmateriaal. Ook voor kinderen is er een speciaal programma met speurtochten en opdrachten, zodat ook zij op een laagdrempelige manier kennismaken met deze bijzondere geschiedenis.
Wat is de Atlantikwall?
Tijdens de Tweede Wereldoorlog bouwde Nazi-Duitsland een verdedigingslinie langs de West-Europese kust om een aanval vanaf zee door de geallieerden te voorkomen. Deze zogenoemde Atlantikwall liep helemaal van Noorwegen tot aan de grens met Spanje, over een lengte van zo’n 5000 kilometer. Het verbindt tienduizenden bunkercomplexen en andere verdedigingswerken met elkaar. Ook in Nederland werden op strategische plekken langs de kust honderden bunkers, tankmuren en loopgraven aangelegd. Dit had grote gevolgen: veel (kust)bewoners werden gedwongen hun huis te verlaten om plaats te maken voor de bouw van deze verdedigingswerken. De Europese kust veranderde tijdens de Duitse bezetting in een vesting, waarvan de sporen tot op de dag van vandaag zichtbaar zijn.
Meer weten?
Kijk op www.bunkerdag.nl voor meer informatie over alle deelnemende locaties en het volledige programma. Met een toegangsbewijs in de vorm van een polsbandje (op de dag zelf verkrijgbaar bij de deelnemende locaties) krijgen bezoekers toegang tot alle bunkers die meedoen. De toegangsprijzen zijn €7,50 voor volwassenen, €4,00 voor kinderen van 4 tot 12 jaar, en gratis voor kinderen tot en met 3 jaar en voor veteranen met een geldige Veteranenpas. Er is geen (online) voorverkoop.

11.1 ℃




























































